Zrób to sam: z butelek, włóczki, opony

Nie od dzisiaj wiadomo, że pufy są meblami niezwykle praktycznymi i wyróżniającymi się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Pufy-worki do siedzenia czy kolorowe siedziska z oparciem mogą zupełnie zmienić oblicze naszego mieszkania, dodając wnętrzu wyrazistości i świeżości. Szczególnie oryginalne są jednak pufy wykonywane własnoręcznie.

Jeśli mamy nieco czasu i chęci, wówczas samodzielnie możemy stworzyć oryginalną pufę z butelek, włóczki lub opony. Taki mebel znakomicie sprawdzi się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Co więcej, koszty wykonania takiego sprzętu nie będą wysokie, a my zyskamy naprawdę nietuzinkowy mebel w swoim mieszkaniu.

Do wykonania pufy z butelek będziemy potrzebować kilkanaście sztuk plastikowych butelek, sztywny karton, taśmę klejącą, watę, włóczkę oraz szydełko (przy pomocy włóczki i szydełka należy wykonać pokrowiec na pufę, jednak można go również uszyć z dowolnego materiału lub na przykład zrobić na drutach).

Taśmą łączymy ze sobą plastikowe butelki, a następnie przyklejamy do nich sztywną tekturę (od góry i od dołu). Całość wypełniamy watą, po czym na tak przygotowany mebel należy założyć pokrowiec. Kolor pokrowca warto dopasować do barw dominujących w naszym mieszkalnym wnętrzu.

W podobny sposób możemy samodzielnie wykonać oryginalną pufę z włóczki lub z opony. Pufę z włóczki najprościej jest wykonać na drutach, a do jej wypełnienia można użyć na przykład okrągłej lub prostokątnej poduszki. W ten sposób stworzona pufa będzie mogła pełnić jednocześnie funkcję wygodnego worka do siedzenia na podłodze i fotela wypoczynkowego.

Nieco trudniejsze jest natomiast zrobienie pufy z opony, ale pomysł wykonania takiego mebla na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom recyklingu. Do stworzenia pufy będziemy potrzebować oponę, dwie płyty MDF, kilka śrub, wiertarkę, klej, nożyczki oraz sznurek sizalowy (sznurek będzie stanowił zewnętrzną część opony, ale można również z niego zrezygnować, sięgając po własnoręcznie zrobiony pokrowiec).

Płyty umieszczamy na oponie z jednej i drugiej strony, a następnie przykręcamy je przy pomocy wiertarki i śrub. Gdy konstrukcja mebla będzie gotowa, wówczas przy pomocy kleju należy zacząć okręcać oponę sznurkiem (powinien być on w miarę możliwości trwały i dość gruby). Na końcu sznurek sizalowy można jeszcze pomalować lakierem. Do tak przygotowanej pufy można też dodatkowo przykręcić nóżki, dzięki czemu pufa z opony będzie mogła pełnić też rolę praktycznego stolika.